برای مشاهده همه محصولات آموزشی کلیک کنید
09164633016
0

تبدیل فرمت GIS به اتوکد و بالعکس

 تبدیل فرمت ARCGIS به فرمت اتوکد و برعکس

 

 

معرفی نرم افزار AutoCAD


نرم افزار AutoCAD ، یک نرم افزار طراحی دو بعدی و سه بعدی است که عمدتا برای نقشه کشی از آن استفاده می شود. این نرم افزار از سال 1982 میلادی یعنی زمانی که فتوشاپ و یا حتی مایکروسافت هم وجود نداشتند توسط جان واکر شکل گرفت. بعدها جان واکر به همراه شرکایش اقدام به تاسیس شرکت اتودسک کرد.

نرم افزار اتوکد رشته ها و تخصص های بسیاری را پوشش می دهد از جمله معماری، برق، مکانیک و …. این نرم افزار از سال 1986 میلادی به عنوان رایج ترین برنامه مهندسی در دنیا شناخته شد. شاید برای شما جالب باشد تا قبل از اتوکد طراحی نقشه و انجام محاسبات آن با ابزارهایی مثل ماشین حساب و جداول ریاضی، پروسه بسیار پچیده، زمان بر و همراه با خطاهای فراوان برای طراحان بود و هفته ها به طول می انجامید و مهندسین و طراحان ابزارهای محدودی برای طراحی در اختیار داشتند و امکان پرورش ایده ها و خلاقیت در طراحی بسیار محدود بود ولی اکنون با کمک نرم افزار اتوکد می توانند در محیط های دو بعدی (۲D) و سه بعدی (۳D) با ابزارهایی که این نرم افزار در اختیارشان قرار می دهد به طراحی دقیق ایده های خود بپردازند.

 

 

فرمت فایل DWG چیست؟


پسوند DWG که از عبارت drawing به معنای ترسیم کردن گرفته شده است، یک فرمت فایل دو دویی (باینری) است، که اطلاعات مرتبط با طراحی های دو بعدی و سه بعدی را به همراه داده های جانبی آنها ذخیره می کند. این نوع سند، خروجی پیش فرض بسته های نرم افزاری مثل DraftSight و AutoCAD و Intelli CAD و Caddie و Open Design Alliance است. به غیر از آن دیگر نرم افزارهای CAD هم غیر مستقیم از این نوع سند پشتیبانی می کند. جالب اینجاست که پسوندهای bak و dws و dwt و sv$ هم نوعی فایل DWG محسوب می شوند.

پس همانطور که متوجه شدید، در بیشتر مواقع این پسوند مربوط به نرم افزار AutoCAD است که برای طراحی نقشه های ساختمانی از آن استفاده می شود.

 

 

 

معرفی  نرم افزار ARCGIS


GIS که مخفف عبارت Geographic Information System است، سامانه‌ی اطلاعات جغرافیایی خوانده می‌شود. این سامانه‌ی اطلاعاتی به تولید، گردآوری، تجزیه و تحلیل، ذخیره و نمایش اطلاعات جغرافیایی می‌پردازد.  این سیستم یکپارچه برحسب مختصات جغرافیایی، داده‌ها را به‌صورت نقشه، تصویر، جدول و گرافیک‌های آماری سازماندهی می‌کند.

ArcGIS یکی از نام‌آشناترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای سامانه‌ی اطلاعات جغرافیایی موجود است. کمپانی آمریکایی ESRI تولیدکننده‌ی بین‌المللی نرم‌افزارهای GIS، تولیدکننده‌ی این نرم‌افزار است.

 

 

فرمت فایل SHP چیست؟


فرمت شیپ فایل(.shp) مشهورترین فرمت وکتوری برای نرم افزار های سیتسم اطلاعات مکانی (GIS) است.این فرمت شامل سه نوع نقطه ی، خطی و پلیگونی برای اشاره به عوارض استفاده می شود.

فرمت شیپ فایل برای ذخیره سازی دیجیتال مکان هندسی (Geometric Location) و اطلاعات توصیفی (attribute information)  استفاده می شود و امکان ویرایش و باز کردن این فرمت در نرم افزار های چون Arc GIS ، QGIS، Global Mapper و …. وجود دارد.

در پوشه ی شیپ فایل  علاوه بر فرمت shp فرمت های دیگری مانند prj , dbf , shx و… نیز موجود است و فرمت شیپ فایل بدون این فرمت ها در GIS ناقص خواهد بود. و برای ذخیره اطلاعات به آن ها نیاز دارد و برحسب اطلاعاتی که شما اضافه می کنید این فایل ها ایجاد می شود مثلا prj برای ذخیره سیستم مختصات شیپ فایل است.

 

 

آموزش تبدیل فرمت ARCGIS به فرمت اتوکد و برعکس


 

 


Previous
Next
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *