برای مشاهده دوره های آموزشی سایت آکادمی علوم مکانی کلیک کنید.
0

شیپ فایل آبخوان های کشور ایران

دانلود شیپ فایل آبخوان های کشور ایران


فرمت شیپ فایل(.shp) مشهورترین فرمت وکتوری برای نرم افزار های سیتسم اطلاعات مکانی (GIS) است.این فرمت شامل سه نوع نقطه ی، خطی و پلیگونی برای اشاره به عوارض استفاده می شود.

فرمت شیپ فایل برای ذخیره سازی دیجیتال مکان هندسی (Geometric Location) و اطلاعات توصیفی (attribute information)  استفاده می شود و امکان ویرایش و باز کردن این فرمت در نرم افزار های چون Arc GIS ، QGIS، Global Mapper و …. وجود دارد.

در پوشه ی شیپ فایل  علاوه بر فرمت shp فرمت های دیگری مانند prj , dbf , shx و… نیز موجود است و فرمت شیپ فایل بدون این فرمت ها در GIS ناقص خواهد بود. و برای ذخیره اطلاعات به آن ها نیاز دارد و برحسب اطلاعاتی که شما اضافه می کنید این فایل ها ایجاد می شود مثلا prj برای ذخیره سیستم مختصات شیپ فایل است.

shp : اطلاعات مکانی عوارض
prj : برای ذخیره اطلاعات مربوط به سیستم مختصات
dbf : توصیفات مربوط به عوارض
shx : ایندکس شدن برای تشکیل عوارض در حقیقت ایجاد ارتباط بین shp و dbf
sbx , sbn : ایندکس فضایی عوارض
fbx , fbn : ایندکس فضایی عوارض بدون امکان ویرایشو…

آبخوان چیست؟


 به سفره های آب های زیر زمینی آبخوان می گویند که این سفره های آب های زیر زمینی ذخیره قابل توجهی از آب های شیرین زمین و یعنی حدود 20 درصد از آن را تشکیل میدهند که عموما رنگ و بو ندارند و درصد مواد شیمیایی موجود در انها ثابت می باشد.
به علت این که در عمق بیشتر قرار گرفته اند از آب های سطحی تمیز تر میباشند ولی میزان مواد معدنی محلول مثل منیزیم و کلسیم در آنها بیشتر است و در مناطقی که ارتفاع کمی دارند میتوان با حفر چاه یا قنات به آن دسترسی پیدا کرد.

 

لینک دانلود شیپ فایل آبخوان های کشور ایران

Previous
Next
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *